«Οι Hi-Tech εφευρέσεις στην Αρχαία Ελλάδα. Οι απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας» στα Φάρσαλα

04/02/2018 – 17/02/2019

Η έκθεση «Οι Hi-Tech εφευρέσεις στην Αρχαία Ελλάδα. Οι απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας» του Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά περιοδεύει στα Φάρσαλα του Δήμου Λάρισας, προσκαλώντας επισκέπτες, μικρούς και μεγάλους, να ανακαλύψουν τις λειτουργικές εφευρέσεις της αρχαίας Ελλάδας.

Στο πλαίσιο του 2ου Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου Φαρσάλων (07-09/02/2018), που διοργανώνεται από το Δήμο Φαρσάλων και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας, με θέμα “Ο Ομηρικός Αχιλλέας: διαχρονικές αντανακλάσεις στην τέχνη και τη γραμματεία”, κατόπιν προσκλήσεως του Δήμου Φαρσάλων και του κ Δημάρχου, Άρη Κατοχιανού, το Μουσείο μας θα παρουσιάσει στο κοινό την περιοδεύουσα Έκθεση “Οι Hi-Tech εφευρέσεις στην αρχαία Ελλάδα – Οι απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας” από τις 4 έως και τις 17 Φεβρουαρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο Φαρσάλων.

Τον υπολογιστικό μηχανισμό των Αντικυθήρων, το στατόν θέατρο του Φίλωνος, την αυτόματη θεραπαινίδα, το πρώτο λειτουργικό ρομπότ της Ιστορίας, την αιολόσφαιρα του Ήρωνος, την ύδραυλη του Κτησιβίου, καθώς και άλλες πλήρως λειτουργικές εφευρέσεις της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας, θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν, να θαυμάσουν και να επεξεργαστούν οι επισκέπτες της έκθεσης.