Summer Camp 2021 στο Μουσείο Αρχιμήδη!

summer camp  archimedes facebook

Το Μουσείο Αρχιμήδη προσκαλεί τους μικρούς του «εφευρέτες» σε μια συναρπαστική κατασκήνωση γεμάτη παιχνίδι, τεχνολογία, γνώση και μοναδικές εκπλήξεις!

Το Μουσείο Αρχιμήδη στην Αρχαία Ολυμπία – παράρτημα του Μουσείου Κοτσανά Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας – προσκαλεί τους μικρούς του «εφευρέτες» στην πιο δροσερή και πρωτότυπη καλοκαιρινή κατασκήνωση! Γνωρίστε τους εμβληματικούς εφευρέτες της αρχαιότητας μέσα από τη μοναδική Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία! Ο Αρχιμήδης, ο Πυθαγόρας, ο Κτησίβιος, ο Φίλων, ο Ήρων θα μας αποκαλύψουν όλα τους τα μυστικά σε ένα μοναδικό ταξίδι στο παρελθόν!
Παίζοντας και διασκεδάζοντας με απόλυτη ασφάλεια, παιδιά από πέντε έως δώδεκα ετών μπορούν να συμμετάσχουν στο πρωτότυπο summercamp του Μουσείου Αρχιμήδη.
Μας περιμένουν: Συναρπαστικές εξερευνήσεις στις εφευρέσεις των Αρχαίων Ελλήνων, πρωτότυπες καλοκαιρινές δραστηριότητες με τις «έξυπνες» μουσειοσκευές του Μουσείου και περιπλανήσεις σε οργανωμένες δραστηριότητες στη μαγευτική φύση της Αρχαίας Ολυμπίας. Μάθηση και διασκέδαση γίνονται ένα!
Το φετινό summercampυλοποιείται σε 2 δεκαήμερα με 2 διαφορετικές θεματικές ανά εβδομάδα.

Ημερομηνίες:
Α’ Δεκαήμερο:28/6 – 9/7/2021
Β’ Δεκαήμερο:12 – 23/7/2021

Γενικές πληροφορίες και κρατήσεις

– Η έγκαιρη κράτηση θέσεων είναι απαραίτητη, καθώς τα τμήματα είναι ολιγομελή.
– Ανώτατος αριθμός συμμετεχόντων ανά πρόγραμμα: 10 άτομα.
– Το summer camp απευθύνεται σε παιδιά από 5 έως 12 ετών.
– Το SummerCamp πραγματοποιείται στο «Μουσείο Αρχιμήδη», Πραξιτέλη Κονδύλη 9, Αρχαία Ολυμπία.
– Τηλέφωνο επικοινωνίας για πληροφορίες και κρατήσεις: 6931831530.
– Email επικοινωνίας: infokotsanas@gmail.com
– Το Μουσείο Κοτσανά Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, με πρωταρχικό μέλημά του την υγεία και την ασφάλεια των επισκεπτών, τηρεί όλα τα μέτρα υγειονομικής ασφάλειας που υπαγορεύουν οι αρμόδιοι φορείς.