«Οι εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων – οι απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας» στο Μουσείο Επιστημών της Σιγκαπούρης από τις 18 Οκτωβρίου 2018 μέχρι τις 17 Μαρτίου 2019.

Παρουσία των πρέσβεων της Γερμανίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας, της Ιρλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ιρλανδίας, της Νότιας Κορέας, της Πολωνίας, της Ρουμανίας και του εκπροσώπου της Ευρωπαϊκής Ένωσης στη Σιγκαπούρη, εγκαινιάστηκε στο Μουσείο Επιστημών της Σιγκαπούρης (ένα από τα πιο σύγχρονα επιστημονικά και τεχνολογικά κέντρα στον κόσμο), η περιοδεύουσα έκθεση του Μουσείου με τίτλο «Οι εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων – οι απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας», η οποία θα διαρκέσει μέχρι τις 17 Μαρτίου 2019.

Η έκθεση καταλαμβάνει 2.000 τ.μ. και περιλαμβάνει 60 λειτουργικά εκθέματα – εφευρέσεις που αποτελούν παγκόσμιες καινοτομικές πρωτιές των αρχαίων Ελλήνων, μια ξεχωριστή διαδραστική ζώνη 24 επιπλέον εκθεμάτων, 24 βιντεοοθόνες οπτικοακουστικού υλικού των εκθεμάτων και 500 τ.μ. σκηνογραφίας.

Η έκθεση είναι χωρισμένη σε ενότητες όπως ρομποτική, υπολογιστική (computing), ατμοκίνηση, αεριοπροώθηση, αυτοκίνηση, αυτόματη πλοήγηση, αυτοματισμοί, προγραμματισμός, τηλεπικοινωνίες, κρυπτογράφηση, γεωδαισία, χαρτογράφηση, αστρονομία, μετρητικά όργανα, αυτόματα, αξιοποίηση υδραυλικής και αιολικής ενέργειας, εφαρμογές ιμαντοκίνησης, οδοντοκίνησης και αλυσοκίνησης, κ.ά. και αποδεικνύει με απόλυτη εγκυρότητα και αξιοπιστία το γεγονός ότι πολλές επιστήμες και τεχνικές, που μοιάζουν σημερινές ή τουλάχιστον της νεωτερικής εποχής, γεννήθηκαν στην αρχαία Ελλάδα. Εκεί υπήρξε μια αλματώδης ανάπτυξη της τεχνολογίας και μια κορύφωση κατά τον 3ο και 2ο αιώνα π.Χ., μια σταδιακή υποβάθμιση και απώλεια της τεχνολογίας αυτής την εποχή των Ρωμαίων και μια σταδιακή επανάκτηση αυτής της τεχνολογίας μετά από 1.500 χρόνια.

Στον προθάλαμο της έκθεσης, σε δύο οθόνες, προβάλλονται ένα βίντεο σχετικά με την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, καθώς και ένα δεύτερο με θέμα την Αρχαία Ολυμπία. Το Μουσείο Επιστημών της Σιγκαπούρης έχει οργανώσει μια τεράστια προβολή της έκθεσης, διαφημίζοντας ακόμη και τη χορηγία τουριστικών αεροπορικών εισιτηρίων για την Ελλάδα σε τυχερούς επισκέπτες της έκθεσης.