“Ο Αρχιμήδης και η Εποχή του” στη Λιθουανία (Βίλνιους)

“Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΚΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ” ΣΤΟ ENERGY AND TECHNOLOGY MUSEUM ΣΤΗ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
Η Νέα Έκθεση του Μουσείου Κοτσανά Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας “Ο Αρχιμήδης και η εποχή του” φιλοξενείται στη Λιθουανία στην πόλη Βίλνιους (Vilnius) στο Energy and Technology Museum από τις 30 Απριλίου έως και τις 24 Νοεμβρίου 2024.
Στις 2 Μαΐου, ο Παναγιώτης Κοτσανάς πραγματοποίησε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ξενάγηση με αθρόα συμμετοχή και ενδιαφέρον!
Η έκθεση είναι αφιερωμένη στον μεγάλο αρχαίο Έλληνα μαθηματικό, μηχανικό, φυσικό, εφευρέτη και αστρονόμο Αρχιμήδη…!
Πάνω από 70 εκθέματα προσφέρουν μία μοναδική εμπειρία στον επισκέπτη που θα έρθει σε επαφή με εφευρέσεις που διεγείρουν τον νου και τις αισθήσεις για να αναφωνήσει το δικό του…”Εύρηκα!” και να ζήσει την έξαψη της ανακάλυψης.
Η προσοχή στις λεπτομέρειες και η ακρίβεια με την οποία κατασκευάζονται τα εκθέματα, έχουν εκτιμηθεί διεθνώς καθώς όλες οι εκθέσεις του δημιουργού και εμπνευστή της έκθεσης κ. Κώστα Κοτσάνα έχουν ταξιδέψει σε πολλές πόλεις του κόσμου και έχουν αποκομίσει εξαιρετικά θετικά σχόλια και θερμή ανταπόκριση!
Το θαυμαστό πλανητάριο, το ακριβές υδραυλικό ωρολόγιο, το χερσαίο και θαλάσσιο οδόμετρο, το φοβερό ατμοτηλεβόλο, ο γιγαντιαίος καταπέλτης, ο γερανός τριδιάστατης κίνησης, το πανίσχυρο βαρουλκό, το εντυπωσιακό (ο)στομάχιο, τα εμπρηστικά κάτοπτρα και ο υδραυλικός κοχλίας του Αρχιμήδη, είναι μερικά μόνο από τα εκθέματα που θα δουν οι επισκέπτες της έκθεσης.
Όλα τα εκθέματα συνοδεύονται από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό (σε ελληνικά και αγγλικά), όπως επεξηγηματικές πινακίδες και γιγαντοαφίσες με πολλές πληροφορίες, αναλυτικά σχέδια, φωτογραφίες και πλήρεις βιβλιογραφικές αναφορές, ενώ πολλά από τα εκθέματα είναι διαδραστικά.
– Διάρκεια Έκθεσης: 30/4 – 24/11/2024