Αρχαία Τεχνολογία V/S Σύγχρονη Τεχνολογία

n

Στις 3 και 4 Απριλίου η ομάδα του Ιάπωνα σκηνοθέτη κ. Tateno πραγματοποίησε γυρίσματα για ντοκιμαντέρ με τίτλο «Οι ρίζες του κόσμου» στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά στην Αρχαία Ολυμπία. Το ντοκιμαντέρ αποτελείται από 25 επεισόδια, καθένα από τα οποία θα γυριστεί σε μία συγκεκριμένη χώρα και θα παρουσιάσει τις παγκόσμιες πρωτιές.

Το πρώτο επεισόδιο, όπως ήταν αναμενόμενο, γυρίστηκε στην Ελλάδα και πρωτεύοντα ρόλο είχε το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά, στο οποίο ο πρωταγωνιστής, ο διάσημος Ιάπωνας ηθοποιός Yoshlo Kojima, ανακαλύπτει τις ρίζες της σύγχρονης τεχνολογίας αντιπαραβάλλοντάς τες με τις σημερινές εφευρέσεις.

Ορισμένες από τις εφευρέσεις ήταν ο ηχητικός μηχανισμός του Ήρωνος, το οδόμετρο του Αρχιμήδη (το πρώτο ταξίμετρο της ιστορίας), η αυτόματη υπηρέτρια του Φίλωνος (το πρώτο λειτουργικό ρομπότ παγκοσμίως), το κινητό αυτόματο θέατρο του Ήρωνος (το αυτοπλοηγούμενο αυτοκίνητο-κουκλοθέατρο των αρχαίων Ελλήνων), o πρώτος μηναχισμός για το αυτόματο άνοιγμα θυρών ναού μετά από θυσία στο βωμό του (ο πρώτος κτηριακός αυτοματισμός της ιστορίας), το αυτόματο σπονδείο με κερματοδέκτη (ο πρώτος αυτόματος πωλητής). Για το ξυπνητήρι του Πλάτωνα (την πρώτη συσκευή αφύπνισης παγκοσμίως) τα γυρίσματα έγιναν στο ξενοδοχείο «Αμαλία» στην Αρχαία Ολυμπία.

n